polskago.pl

Blog ogólnotematyczny o turystyce, urodzie, zdrowiu, sporcie i stylu życia.

Turystyka

Gdzie są Bieszczady i jak tam dojechać?

Gdzie są Bieszczady i jak tam dojechać?

Bieszczady, malowniczy obszar na południowo-wschodnim krańcu Polski, są marzeniem każdego amatora natury, spokoju i dzikiej przyrody. Oficjalnie należące do Karpat Wschodnich, pod względem krajobrazu i roślinności Bieszczady nie znajdują sobie jednak równych. To urokliwe miejsce z pewnością warto odwiedzić na własną rękę. W tym artykule dowiesz się, gdzie dokładnie są Bieszczady i jak tam dotrzeć.

Zobacz również: Najlepsze wyciągi narciarskie Bieszczady – ferie zimowe w Polsce

Geograficzne położenie Bieszczad

Rejon Bieszczady to część Karpat Wschodnich, leżący w południowo-wschodniej Polsce. Graniczą z pojedynczymi krajami: Ukrainą na wschodzie i ze Słowacją na południu. Bieszczady to jeden z najbardziej odległych rejonów Polski, oddalony ok. 500 km od Warszawy i prawie 700 km od Gdańska.

Centrum Bieszczad stanowią Bieszczady Zachodnie, w których dominują najwyższe szczyty: Tarnica (1346 m n.p.m), Halicz (1333 m n.p.m) czy Krzemień (1335 m n.p.m). To właśnie tu znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy – prawdziwa perła polskiej przyrody. Obszar ten charakteryzuje się bogactwem flory i fauny, z dala od miejskiego zgiełku, stanowiąc idealne miejsce dla wszystkich poszukujących spokoju i kontaktu z naturą.

Możliwości dotarcia do Bieszczad samochodem

Jednym z najprostszych i najbardziej komfortowych sposobów dotarcia do Bieszczad jest podróż samochodem. Dzięki temu mamy pełną swobodę, zarówno jeżeli chodzi o plan trasy, jak i godziny odjazdów czy postojów. Zależnie od punktu wyjścia, trasa może różnić się znacząco.

Osoby podróżujące z centralnej Polski najczęściej korzystają z drogi krajowej nr 19, która prowadzi przez Rzeszów do Sanoka. Tej drodze towarzyszy malownicza panorama beskidzkich pagórków, dlatego samo dojechanie do Bieszczad może być prawdziwą przyjemnością. Z kolei, dla tych, którzy zdecydują się na podróż z północy kraju, najdogodniejszym rozwiązaniem mogą być trasy przez Toruń, Bydgoszcz czy Gdańsk.

W każdym przypadku należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do podróży. Bezpieczeństwo i komfort jazdy to absolutny priorytet, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić stan techniczny auta, a także prognozowany ruch na drogach.

Komunikacja publiczna do Bieszczad

Dla tych, którzy nie posiadają możliwości podróżowania samochodem, Bieszczady są dostępne za pośrednictwem komunikacji publicznej. Najwygodniejsza opcja to podróż pociągiem. Polskie Koleje Państwowe oferują połączenia z większości miast w Polsce do stacji kolejowej w Ustrzykach Dolnych czy też Sanoku, skąd można dojechać do Bieszczad autobusem.

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług przewoźników autobusowych. Firmy takie jak Flixbus oferują regularne połączenia autobusowe do Bieszczad z wielu polskich miast. Wybierając tę opcję, warto jednak pamiętać, że dojazd autobusem na miejsce zazwyczaj trwa dłużej niż podróż samochodem.

Dla osób zdecydowanych na podróż lotniczą najbliższe porty lotnicze znajdują się w Rzeszowie i Lublinie. Stamtąd do Bieszczad można dojechać pociągiem, autobusem lub wynajętym samochodem.

Bez względu na to, jaką formę transportu wybierzesz, piękne i niepowtarzalne Bieszczady są zawsze warte zachodu i pielgrzymki. To raj dla miłośników natury, który zapewni niezapomniane wrażenia i na długo zostanie w pamięci. Mając na uwadze powyższe wskazówki dotyczące dojazdu, z pewnością łatwo znajdziesz swój sposób na wyjazd do Bieszczad.

Sprawdź także:

Co zwiedzić w Bieszczadach?
Czy da się dojechać pociągiem w Bieszczady?
Jakie są trasy w Bieszczadach i jaką wybrać?

Udostępnij

O autorze

Redakcja Polskago.pl to grupa pasjonatów turystyki. Od wielu lat podróżuje a w swoich artykułach dzieli się wiedzą oraz ciekawostkami.