
Miód ze względu na swoje właściwości kosmetyczne i lecznicze cieszy się dużym powodzeniem w kosmetyce. Świetnie nada się zarówno do pielęgnacji twarzy jak i włosów. Miód ma działanie bakteriobójcze, nawilżające i kojące. Przyśpiesza gojenie ran i zapobiega powstawaniu bliznowców. Jest odpowiedni dla każdego typu cery, a ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze może okazać się bardzo pomocny przy leczeniu trądziku.
Miód na twarz, usta i oczy
Miód oprócz swojego leczniczego działania na skórę twarzy świetnie nada się na usta oraz pod oczy. Skutecznie rozjaśni cienie pod oczami, napinając skórę oraz spulchniając ją. Na popękane i spierzchnięte usta nie ma nic lepszego niż miód, który skutecznie je nawilży i ukoi.
Istnieją różnorodne sposoby, w jakie możesz wspomóc swoją codzienną pielęgnację cery miodem.
Oprócz nakładania czystego miodu na twarz i maseczek z jego dodatkiem dużą popularność zyskuje mycie twarzy miodem oraz wykonywanie peelingu z miodu.
Mycie twarzy miodem będzie odpowiednie szczególnie dla osób o cerze mieszanej i problematycznej, skłonnej do zaczerwienień i niedoskonałości. Miód jest delikatniejszy niż kosmetyki stworzone do pielęgnacji twarzy, nie narusza właściwego ph skóry oraz jej płaszcza hydro-lipidowego. Dodatkowo działa antybakteryjnie, oczyszcza pory i dostarcza skórze niezbędne wartości odżywcze.

Jak myć twarz miodem?
Ta metoda nie należy do skomplikowanych. Jedyny składnik, jakiego nam potrzeba to miód. Należy zmoczyć twarz ciepłą wodą, rozgrzać w rękach około łyżeczki miodu z kilkoma kroplami wody a następnie wmasować w skórę twarzy. Jeśli nigdzie się nie śpieszymy, warto zostawić miód na kilka minut na twarzy. Spłukujemy go ciepłą wodą. Trzeba jednak pamiętać, że miód należy stosować po wcześniejszym demakijażu, gdyż nie jest on tak silny żeby poradzić sobie ze zmyciem makijażu.
Domowe maseczki na twarz z miodem
Podstawowa wersja domowej maseczki z miodem to po prostu gruba warstwa samego miodu, nałożona na twarz na 10-15 minut. Taką maseczkę można urozmaicić o cytrynę, która rozjaśni przebarwienia lub odrobinę mleka, które w połączeniu z miodem wygładzi i nawilży twarz. Poza tymi podstawowymi, istnieje również wiele innych przepisów na domowe maseczki z użyciem miodu.
Maseczka z miodu i aloesu
Taka maseczka zadziała zbawiennie na skórę wrażliwą. Zniweluje podrażnienia, odżywi, ukoi i sprawi, że cera będzie miękka i gładka. Potrzebna będzie łyżka soku lub żelu z aloesu i łyżka miodu. Te dwa składniki mieszamy ze sobą, nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy i po 15-20 minutach zmywamy ciepłą wodą.
Maseczka z miodu i cynamonu
Miód i cynamon mają właściwości antybakteryjne, dlatego maseczka świetnie nada się do cery trądzikowej, problematycznej, z przebarwieniami. Jedną łyżeczkę miodu wymieszaj z łyżeczką cynamonu i nałóż na twarz na minimum 30 minut. Spłucz letnią wodą.
Maseczka z miodu, jogurtu naturalnego i płatków owsianych
Taka mieszanka składników odżywi skórę i pomoże nam pozbyć się martwego naskórka. Owsianka ma właściwości złujszczające, wysysa nadmiar sebum zgromadzonego w porach i zapychającego je. Potrzebujemy po łyżeczce każdego z wyżej wymienionych składników. Mieszamy ze sobą miód, jogurt i płatki, grubą warstwę maseczki nakładamy na oczyszczoną twarz i zmywamy po upływie 15-20 minut.

Peeling z miodu
Miód można wykorzystać również do zrobienia peelingu. Stanowi świetne połączenie z innymi składnikami peelingującymi, można użyć też samego miodu w jego skrystalizowanej formie.
Żeby wykonać peeling miodowy z dodatkiem brązowego cukru i oliwy z oliwek będziemy potrzebować po łyżeczce każdego z tych składników. Należy wymieszać je ze sobą, wmasować w twarz okrężnymi ruchami i po około dwóch minutach spłukać najpierw ciepłą, potem chłodną wodą.
Miód na włosy
Działanie miodu na włosy jest równie zbawienne jak na twarz. Ma działanie odżywcze, nawilżające, zmiękczające, a także rozjaśniające. Zmniejsza łamliwość włosów i zapobiega ich wypadaniu. Miód będzie opartunkiem na suche, puszące się, zniszczone włosy. Oprócz silnie nawilżających właściwości, posiada również właściwości higroskopijne, które odpowiadają za zatrzymanie wilgoci.
Jak stosować miód na włosy?
Przede wszystim, ważne jest, żeby miód rozcieńczyć z innymi składnikami. Nałożony w czystej postaci poskleja pasma i sprawi trudności w zmyciu i rozczesaniu włosów. Najbezpieczniej będzie przyjąć, że miód nie może przekraczać połowy składu naszego wyrobu. Można dodać go zarówno do gotowych kosmetyków, takich jak maski czy odżywki, albo stworzyć własną, domową mieszankę z jego użyciem.
Maska z miodu i oliwy z oliwek
Połączenie miodu z oliwą z oliwek sprawi, że włosy będą nabłyszczone, lśniące i miękkie. Wygładzi i odżywi włosy, wpłynie także na ich regenerację. Należy wymieszać ze sobą dwa składniki, pamiętając o tym, żeby odpowiednio dobrać ilość miodu, tak, żeby nie posklejała ona włosów. Maseczkę nakładamy na włosy, owijamy głowę folią a następnie ręcznikiem i trzymamy 30 minut. Spłukujemy ciepłą wodą.

Maska z jogurtu naturalnego i miodu
Taka maska nie tylko doskonale nawilży włosy, ale także nada im objętości. Wymieszaj dwie łyżki jogurtu z łyżką miodu i nałóż na skórę głowy i włosy na conajmniej 30 minut. Taką miksturę możesz wzbogacić oliwą z oliwek, która dodatkowo nawilży i nabłyszczy włosy.
Rozjaśniająca maska do włosów z miodem i cytryną
Zarówno miód, jak i cytryna mają właściwości rozjaśniające. Maska z miodu i cytryny naturalnie rozjaśni włosy, nawilży je i wygładzi. Należy wymieszać pół szklanki soku z cytryny z łyżką miodu, nanieść na włosy, owinąć głowę folią a następnie ręcznikiem. Po 30 minutach zmywamy ciepłą wodą. Przy regularnym stosowaniu takiej maski uzyskamy efekt subtelnego, naturalnego rozjaśnienia.
Zdjęcia: pixabay.com
4 komentarze
Korzystałam swego czasu z masek z miodu. Są rewelacyjne. Wracam do nich. Pozdrawiam.
Pingback: unde se
Pingback: world market link
Pingback: usa mushroom dispensary